Cheltenham Festival 202215 – 18 March 2022
Place your bet

Cheltenham Gold Cup

Grade 1 race
Totesport Cheltenham Gold Cup.jpg
Location Cheltenham Racecourse Cheltenham, England
Inaugurated 1924
Race type Steeplechase
Sponsor WellChild
Website Cheltenham Gold Cup
Race information
Distance 3m 2f 70y (5,294 m)
Surface Turf
Track Left-handed
Qualification 5-years-old and up
Weight 11 st 9 lb (5yo); 11 st 10 lb (6yo+) Allowances 7 lb formares
Purse £468,750 (2021) 1st: £263,766
Date Winner SP Age Jockey Trainer Owner Field Runners-up Time
12-03-1924 1924, 12 March Red Splash 1005 5/1 5 Dick Rees Fred Withington Maj. Humphrey Wyndham 9 2nd. (hd) Conjuror II 7/13rd. (nk) Gerald L. 5/1 Not taken
11-03-1925 1925, 11 March Ballinode† 1003 3/1 9 Ted Leader Frank Morgan (IRE) Christopher Bentley 4 2nd. (5 L) Alcazar 8/13F3rd. (dst) Patsey 10/1 729607:29.6
9-03-19261926, 9 March Koko 1010 10/1 8 Tim Hamey Alfred Bickley Frank Barbour 8 2nd. (4 L) Old Tay Bridge 3/13rd. (5 L) Ruddyglow 6/5F 711007:11.0
8-03-19271927, 8 March Thrown In 1010 10/1 11 Mr Hugh Grosvenor Owen Anthony 2nd Lord Stalbridge 8 2nd. (2 L) Grakle 5/1 3rd. ( 1+1⁄2 L) Silvo 13/8F 728007:28.0
13-03-19281928, 13 March Patron Saint 1003.5 7/2 5 Dick Rees Stanley Harrison F. W. Keen 7 2nd. (4 L) Vive 8/13rd. (2 L) Koko 4/5F 729607:29.6
12-03-19291929, 12 March Easter Hero 1001.75 7/4F 9 Dick Rees Jack Anthony John Hay Whitney 10 2nd. (20 L) Lloydie 100/9 3rd. (2 L) Grakle 11/4 657006:57.0
11-03-19301930, 11 March Easter Hero 1000.7272727273 8/11F 10 Tommy Cullinan Jack Anthony John Hay Whitney 4 2nd. (20 L) Grakle 10/1 3rd. (dist) Gib 13/8 706007:06.0
1-03-19321932, 1 March Golden Miller 1006.5 13/2 5 Ted Leader Basil Briscoe Dorothy Paget 6 2nd. (4 L) Inverse 8/1 3rd. (dist) Aruntius 20/1 733407:33.4
7-03-19331933, 7 March Golden Miller 1000.5714285714 4/7F 6 Billy Stott Basil Briscoe Dorothy Paget 7 2nd. (10 L) Thomond II 11/4 3rd. (5 L) Delaneige 20/1 733007:33.0
6-03-19341934, 6 March Golden Miller 1001.2 6/5F 7 Gerry Wilson Basil Briscoe Dorothy Paget 7 2nd. (6 L) Avenger 6/1 3rd. (6 L) Kellsboro 10/1 704607:04.6
14-03-19351935, 14 March Golden Miller 1000.5 1/2F 8 Gerry Wilson Basil Briscoe Dorothy Paget 5 2nd. ( 3⁄4 L) Thomond II 5/2 3rd. (5 L) Kellsboro’ Jack 100/7 630006:30.0
12-03-19361936, 12 March Golden Miller 1001.05 21/20F 9 Evan Williams Owen Anthony Dorothy Paget 6 2nd. (12 L) Royal Mail 5/1 3rd. (2 L) Kellsboro’ Jack 10/1 705207:05.2
10-03-19381938, 10 March Morse Code 1006.5 13/2 9 Danny Morgan Ivor Anthony Dealtry C. Part 6 2nd. (2 L) Golden Miller 7/4F 3rd. (3 L) Macaulay 3/1 635206:35.2
9-03-19391939, 9 March Brendan’s Cottage 1008 8/1 9 George Owen George Beeby Jean Smith-Bingham 5 2nd. (5 L) Morse Code 4/7F 3rd. (dist) Embarrassed 25/1 734207:34.2
20-03-19401940, 20 March Roman Hackle 1001 EvensF 7 Evan Williams Owen Anthony Dorothy Paget 7 2nd. (10 L) Black Hawk 20/13rd. (2 L) Royal Mail 100/8 646406:46.4
20-03-19411941, 20 March Poet Prince 1003.5 7/2 9 Roger Burford Ivor Anthony David Sherbrooke 10 2nd. (3 L) Savon 100/30 3rd. (sh) Red Rower 8/1 615606:15.6
21-03-19421942, 21 March Medoc II 1004.5 9/2 8 Frenchie Nicholson Reg Hobbs 7th Earl of Sefton 12 2nd. (3 L) Red Rower 3/1F 3rd. (sh) Asterabad 20/1 638006:38.0
17-03-19451945, 17 March Red Rower 1002.75 11/4F 11 Davy Jones 2nd Lord Stalbridge 2nd Lord Stalbridge 16 2nd. (3 L) Schubert 11/2 3rd. ( 1+1⁄2 L) Paladin 100/30 616206:16.2
14-03-19461946, 14 March Prince Regent 1000.5714285714 4/7F 11 Tim Hyde Tom Dreaper (IRE) Jimmy Rank 6 2nd. (5 L) Poor Flame 5/1 3rd. (4 L) Red 9/2 April 647606:47.6
12-04-19471947, 12 April Fortina 1008 8/1 6 Mr Richard Black Hector Christie 3rd Baron Grimthorpe 12 2nd. (10 L) Happy Home 3/1 3rd. (5 L) Prince Blackthorn 8/1 641206:41.2
4-03-19481948, 4 March Cottage Rake 1010 10/1 9 Aubrey Brabazon Vincent O’Brien (IRE) Frank Vickerman 12 2nd. ( 1+1⁄2 L) Happy Home 6/1 3rd. (10 L) Coloured School Boy 10/1 656406:56.4
11-04-19491949, 11 April Cottage Rake 1000.6666666667 4/6F 10 Aubrey Brabazon Vincent O’Brien (IRE) Frank Vickerman 6 2nd. (2 L) Cool Customer 13/2 3rd. (6 L) Coloured School Boy 8/1 636006:36.0
9-03-19501950, 9 March Cottage Rake 1000.8333333333 5/6F 11 Aubrey Brabazon Vincent O’Brien (IRE) Frank L. Vickerman 6 2nd. (10 L) Finnure 5/4 3rd. (8 L) Garde Toi 100/1 700607:00.6
25-04-19511951, 25 April Silver Fame 1001.5 6/4F 12 Martin Molony George Beeby 1st Baron Bicester 6 2nd. (shd) Greenogue 100/83rd. (2 L) Mighty Fine 10/1 623406:23.4
6-03-19521952, 6 March Mont Tremblant 1008 8/1 6 Dave Dick Fulke Walwyn Dorothy Paget 13 2nd. (10 L) Shaef 7/13rd. (4 L) Galloway Braes 66/1 702307:02.3
5-03-19531953, 5 March Knock Hard 1005.5 11/2 9 Tim Molony Vincent O’Brien (IRE) Moya Keogh 12 2nd. (5 L) Halloween 5/2F3rd. (2 L) Galloway Braes 33/1 628406:28.4
1954 Four Ten 1016.6666666667 100/6 8 Tommy Cusack John Roberts Alan Strange 9 2nd. (4 L) Mariner’s Log 20/13rd. (4 L) Halloween 100/6 712207:12.20
1955 Gay Donald 1033 33/1 9 Tony Grantham Jim Ford Philip Burt 9 2nd. (10 L) Halloween 7/23rd. (8 L) Four Ten 3/1F 659206:59.20
1956 Limber Hill 1001.375 11/8F 9 Jimmy Power Bill Dutton James Davey 11 2nd. (4 L) Vigor 50/1 3rd. ( 1+1⁄2 L) Halloween 100/8 642006:42.00
1957 Linwell 1011.1111111111 100/9 9 Michael Scudamore Charlie Mallon David Brown 13 2nd. (1 L) Kerstin† 6/13rd. (5 L) Rose Park 100/8 655606:55.6
1958 Kerstin† 1007 7/1 8 Stan Hayhurst Verly Bewicke George H. Moore 9 2nd. ( 1⁄2 L) Polar Flight 11/23rd. (dist) Gay Donald 13/2 655606:55.6
1959 Roddy Owen 1005 5/1 10 Bobby Beasley Danny Morgan (IRE) 12th Earl of Fingall 11 2nd. (3 L) Linwell 11/23rd. (10 L) Lochroe 100/9 728407:28.4
1960 Pas Seul 1006 6/1 7 Bill Rees Bob Turnell John Rogerson 11 2nd. (1 L) Lochroe 12/13rd. (5 L) Zonda 9/1 700007:00.0
1961 Saffron Tartan 1002 2/1 10 Fred Winter Don Butchers Guy Westmacott 9 2nd. ( 1+1⁄2 L) Pas Seul 100/303rd. (3 L) Mandarin 100/7 649806:49.8
1962 Mandarin 1003.5 7/2 11 Fred Winter Fulke Walwyn Peggy Hennessy 10 2nd. (1 L) Fortria 3/13rd. (10 L) Cocky Consort 50/1 639406:39.4
1963 Mill House 1003.5 7/2 6 Willie Robinson Fulke Walwyn Bill Gollings 12 2nd. (12 L) Fortria 4/13rd. (4 L) Duke of York 7/1 708407:08.4
1964 Arkle 1001.75 7/4 7 Pat Taaffe Tom Dreaper (IRE) Duchess of Westminster 4 2nd. (5 L) Mill House 8/13F3rd. (25 L) Pas Seul 50/1 645606:45.6
1965 Arkle 1000.3 30/100F 8 Pat Taaffe Tom Dreaper (IRE) Duchess of Westminster 4 2nd. (20 L) Mill House 100/303rd. (30 L) Stoney Crossing 100/1 645606:41.2
1966 Arkle 1000.1 1/10F 9 Pat Taaffe Tom Dreaper (IRE) Duchess of Westminster 5 2nd. (30 L) Dormant 20/13rd. (10 L) Snaigow 100/7 654206:54.2
1967 Woodland Venture 1012.5 100/8 7 Terry Biddlecombe Fred Rimell Harry Collins 8 2nd. ( 3⁄4 L) Stalbridge Colonist 11/23rd. (2 L) What A Myth 3/1 659206:59.2
1968 Fort Leney 1005.5 11/2 10 Pat Taaffe Tom Dreaper (IRE) John Thomson 5 2nd. (neck) The Laird 3/13rd. (1 L) Stalbridge Colonist 7/2 651006:51.0
1969 What A Myth 1008 8/1 12 Paul Kelleway Ryan Price Lady Lucy Weir 11 2nd. ( 1+1⁄2 L) Domacorn 7/23rd. (20 L) Playlord 4/1 730087:30.8
1970 L’Escargot 1033 33/1 7 Tommy Carberry Dan Moore (IRE) Raymond R. Guest 12 2nd. ( 1+1⁄2 L) French Tan 8/13rd. (10 L) Spanish Steps 9/4 647406:47.4
1971 L’Escargot 1003.5 7/2 8 Tommy Carberry Dan Moore (IRE) Raymond R. Guest 8 2nd. (10 L) Leap Frog 7/23rd. (15 L) The Dikler 15/2 800608:00.6
1972 Glencaraig Lady† 1006 6/1 8 Frank Berry Francis Flood (IRE) Patrick Doyle 12 2nd. ( 3⁄4 L) Royal Toss 22/13rd. (head) The Dikler 11/1 717807:17.8
1973 The Dikler 1009 9/1 10 Ron Barry Fulke Walwyn Peggy August 12 2nd. (shd) Pendil 4/6F3rd. (6 L) Charlie Potheen 9/2 637206:37.2
1974 Captain Christy 1007 7/1 7 Bobby Beasley Pat Taaffe (IRE) Jane Samuel 7 2nd. (5 L) The Dikler 5/13rd. (20 L) Game Spirit 20/1 705507:05.5
1975 Ten Up 1002 2/1 8 Tommy Carberry Jim Dreaper (IRE) Duchess of Westminster 8 2nd. (6 L) Soothsayer 28/1 3rd. ( 1+1⁄2 L) Bula 5/1 751407:51.4
1976 Royal Frolic 1014 14/1 7 John Burke Fred Rimell Sir Edward Hanmer 11 2nd. (5 L) Brown Lad 13/8F3rd. (5 L) Colebridge 12/1 640106:40.1
1977 Davy Lad 1014 14/1 7 Dessie Hughes Mick O’Toole (IRE) Anne-Marie McGowan 13 2nd. (6 L) Tied Cottage 20/13rd. (20 L) Summerville 15/1 713807:13.8
1978 Midnight Court 1002.5 5/2 7 John Francome Fred Winter Olive Jackson 10 2nd. (7 L) Brown Lad 8/13rd. (1 L) Master H 18/1 657306:57.3
1979 Alverton 1005 5/1 9 Jonjo O’Neill Peter Easterby Snailwell Stud Co. 14 2nd. (25 L) Royal Mail 7/13rd. (20 L) Aldaniti 40/1 701007:01.0
1980 Master Smudge 1014 14/1 8 Richard Hoare Arthur Barrow Arthur Barrow 14 2nd. (5 L) Mac Vidi 66/1 3rd. ( 2+1⁄2 L) Approaching 11/1 714207:14.2
1981 Little Owl 1006 6/1 7 Mr Jim Wilson Peter Easterby Robin & Jim Wilson 15 2nd. ( 1+1⁄2 L) Night Nurse 6/13rd. (10 L) Silver Buck 7/2 709907:09.9
1982 Silver Buck 1008 8/1 10 Robert Earnshaw Michael Dickinson Christine Feather 22 2nd. (2 L) Bregawn 18/13rd. (12 L) Sunset Cristo 50/1 711307:11.3
1983 Bregawn 1003.3333333333 100/30 9 Graham Bradley Michael W. Dickinson James Kennelly 11 2nd. (5 L) Captain John 11/1 3rd. ( 1+1⁄2 L) Wayward Lad 6/1 657606:57.6
1984 Burrough Hill Lad 1003.5 7/2 8 Phil Tuck Jenny Pitman Stan Riley 12 2nd. (3 L) Brown Chamberlin 5/13rd. (8 L) Drumlargan 16/1 641406:41.4
1985 Forgive ‘n Forget 1007 7/1 8 Mark Dwyer Jimmy FitzGerald Tim Kilroe & Sons Ltd 15 2nd. ( 1+1⁄2 L) Righthand Man 15/2 3rd. ( 2+1⁄2 L) Earls Brig 13/2 648306:48.3
1986 Dawn Run† 1001.875 15/8f 8 Jonjo O’Neill Paddy Mullins (IRE) Charmian Hill 11 2nd. (1 L) Wayward Lad 8/1 3rd. ( 2+1⁄2 L) Forgive ‘n Forget 7/2 635006:35.0
1987 The Thinker 1006.5 13/2 9 Ridley Lamb Arthur Stephenson Tom McDonagh 12 2nd. ( 1+1⁄2 L) Cybrandian 25/1 3rd. ( 2+1⁄2 L) Door Latch 9/1 656106:56.1
1988 Charter Party 1010 10/1 10 Richard Dunwoody David Nicholson Smith / Mould 15 2nd. (6 L) Cavvies Clown 6/13rd. (10 L) Beau Ranger 33/1 658906:58.9
1989 Desert Orchid 1002.5 5/2 10 Simon Sherwood David Elsworth Richard Burridge 13 2nd. ( 1+1⁄2 L) Yahoo 25/13rd. (8 L) Charter Party 14/1 717607:17.6
1990 Norton’s Coin 1100 100/1 9 Graham McCourt Sirrel Griffiths Sirrel Griffiths 12 2nd. ( 3⁄4 L) Toby Tobias 8/13rd. (4 L) Desert Orchid 10/11f 630906:30.9
1991 Garrison Savannah 1016 16/1 8 Mark Pitman Jenny Pitman Autofour Engineering 14 2nd. (shd) The Fellow 28/13rd. (15 L) Desert Orchid 4/1 649806:49.8
1992 Cool Ground 1025 25/1 10 Adrian Maguire Toby Balding Whitcombe Manor Racing 8 2nd. (shd) The Fellow 7/23rd. (1 L) Docklands Express 16/1 647506:47.5
1993 Jodami 1008 8/1 8 Mark Dwyer Peter Beaumont John Yeadon 16 2nd. (2 L) Rushing Wild 11/13rd. (7 L) Royal Athlete 66/1 634406:34.4
1994 The Fellow 1007 7/1 9 Adam Kondrat François Doumen (FRA) Marquesa de Moratalla 15 2nd. ( 1+1⁄2 L) Jodami 6/4F3rd. (4 L) Young Hustler 20/1 640706:40.7
1995 Master Oats 1003.3333333333 100/30 9 Norman Williamson Kim Bailey Paul Matthews 15 2nd. (15 L) Dubacilla 20/13rd. (15 L) Miinnehoma 9/1 655906:55.9
1996 Imperial Call 1004.5 9/2 7 Conor O’Dwyer Fergie Sutherland (IRE) Lisselan Farms Ltd 10 2nd. (4 L) Rough Quest 12/13rd. (19 L) Couldn’t Be Better 11/1 642306:42.3
1997 Mr Mulligan 1020 20/1 9 Tony McCoy Noel Chance M. & G. Worcester 14 2nd. (9 L) Barton Bank 33/1 3rd. ( 1⁄2 L) Dorans Pride 10/1 635506:35.5
1998 Cool Dawn 1025 25/1 10 Andrew Thornton Robert Alner Dido Harding 17 2nd. ( 1+3⁄4 L) Strong Promise 14/13rd. (hd) Dorans Pride 9/4 639706:39.7
1999 See More Business 1016 16/1 9 Mick Fitzgerald Paul Nicholls Barber / Keighley 12 2nd. (1 L) Go Ballistic 66/13rd. (17 L) Florida Pearl 5/2F 641906:41.9
2000 Looks Like Trouble 1004.5 9/2 8 Richard Johnson Noel Chance Tim Collins 12 2nd. (5 L) Florida Pearl 9/23rd. (nck) Strong Promise 20/1 630306:30.3
2002 Best Mate 1007 7/1 7 Jim Culloty Henrietta Knight Jim Lewis 18 2nd. ( 1+3⁄4 L) Commanche Court 25/13rd. (8 L) See More Business 40/1 650106:50.10
2003 Best Mate 1001.625 13/8F 8 Jim Culloty Henrietta Knight Jim Lewis 15 2nd. (10 L) Truckers Tavern 33/1 3rd. ( 2+1⁄2 L) Harbour Pilot 40/1 639006:39.10
2004 Best Mate 1000.7272727273 8/11F 9 Jim Culloty Henrietta Knight Jim Lewis 10 2nd. ( 1⁄2 L) Sir Rembrandt 33/1 3rd. ( 1+1⁄4 L) Harbour Pilot 20/1 642606:42.60
2005 Kicking King 1004 4/1F 7 Barry Geraghty Tom Taaffe (IRE) Conor Clarkson 15 2nd. (5 L) Take The Stand 25/13rd. (8 L) Sir Rembrandt 12/1 642906:42.90
2006 War of Attrition 1007.5 15/2 7 Conor O’Dwyer Mouse Morris (IRE) Gigginstown House Stud 22 2nd. ( 2+1⁄2 L) Hedgehunter 16/13rd. (7 L) Forget The Past 9/1 631706:31.70
2007 Kauto Star 1001.25 5/4F 7 Ruby Walsh Paul Nicholls Clive D. Smith 15 2nd. ( 2+1⁄2 L) Exotic Dancer 9/2 3rd. ( 2+1⁄2 L) Turpin Green 40/1 640466:40.46
2008 Denman 1002.25 9/4 8 Sam Thomas Paul Nicholls Barber / Findlay 12 2nd. (7 L) Kauto Star 10/11f3rd. (shd) Neptune Collonges 25/1 647846:47.84
2009 Kauto Star 1001.75 7/4F 9 Ruby Walsh Paul Nicholls Clive D. Smith 16 2nd. (13 L) Denman 7/1 3rd. ( 2+1⁄2 L) Exotic Dancer 8/1 644956:44.95
2010 Imperial Commander 1007 7/1 9 Paddy Brennan Nigel Twiston-Davies Our Friends in the North 11 2nd. (7 L) Denman 4/13rd. (23 L) Mon Mome 50/1 643906:43.90
2011 Long Run 1003.5 7/2F 6 Mr Sam Waley-Cohen Nicky Henderson Robert Waley-Cohen 13 2nd. (7 L) Denman 8/13rd. (4 L) Kauto Star 5/1 629706:29.70
2012 Synchronised 1008 8/1 9 Tony McCoy Jonjo O’Neill J. P. McManus 14 2nd. ( 2+1⁄4 L) The Giant Bolster 50/1 3rd. ( 3⁄4 L) Long Run 7/4f 636196:36.19
2013 Bobs Worth 1002.75 11/4F 8 Barry Geraghty Nicky Henderson The Not Afraid Partnership 9 2nd. (7 L) Sir Des Champs 4/1 3rd. ( 2+3⁄4 L) Long Run 7/2 705067:05.06
2014 Lord Windermere 1020 20/1 8 Davy Russell Jim Culloty (IRE) Dr. Ronan Lambe 13 2nd. (shd) On His Own 16/1 3rd. ( 3⁄4 L) The Giant Bolster 14/1 643886:43.88
2015 Coneygree 1007 7/1 8 Nico de Boinville Mark Bradstock The Max Partnership 16 2nd. ( 1+1⁄2 L) Djakadam 10/13rd. (2 L) Road To Riches 8/1 642506:42.50
2016 Don Cossack 1002.25 9/4F 9 Bryan Cooper Gordon Elliott (IRE) Gigginstown House Stud 9 2nd. ( 4+1⁄2 L) Djakadam 9/23rd. (10 L) Don Poli 9/2 635006:35.00
2017 Sizing John 1007 7/1 7 Robbie Power Jessica Harrington (IRE) Ann & Alan Potts 13 2nd. ( 2+3⁄4 L) Minella Rocco 18/13rd. (shd) Native River 7/2 636106:36.10
2018 Native River 1005 5/1 8 Richard Johnson Colin Tizzard Brocade Racing 15 2nd. ( 4+1⁄2 L) Might Bite 4/1F3rd. (4 L) Anibale Fly 33/1 702607:02.60
2019 Al Boum Photo 1012 12/1 7 Paul Townend Willie Mullins (IRE) Mrs J Donnelly 16 2nd. ( 2+1⁄2 L) Anibale Fly 22/1 3rd. ( 3+3⁄4 L) Bristol de Mai 18/1 639066:39.06
2020 Al Boum Photo 1003.3333333333 100/30F 8 Paul Townend Willie Mullins (IRE) Mrs J Donnelly 12 2nd. (nk) Santini 5/1 3rd. ( 1+1⁄4 L) Lostintranslation 10/1 650386:50.38
2021 Minella Indo 1009 9/1 8 Jack Kennedy Henry De Bromhead (IRE) Barry Maloney 12 2nd. ( 1+1⁄4 L) A Plus Tard 100/30 3rd. ( 4+1⁄4 L) Al Boum Photo 9/4F 635456:45.35